znakovanijerecmiminek-600x300.png

O mně

Jmenuji se  Pavlína Kapalová, je mi 35 let, vystudovala jsem obor cestovní ruch, dále pak na vysoké škole obor „marketingová komunikace“. K marketingu jako takovému jsem se nedostala, ale myslím, že každá máma je tak trošku manažerkou, výtvarnicí a asistentkou v jednom, mě nevyjímaje :)

Mám dvě dcery, 10 letou Barunku a 6 letou Verunku, se kterými trávím většinu svého času.

Děti jsou pro mě výborným zdrojem energie. Ráda bych jim i vám předala část svých zkušeností se znakováním a naučila vás komunikace s Vaším batoletem tak, aby jste měli slovy dr. Karpa, to „nejšťastnější miminko/batole v okolí“.

Proto jsem se, čerstvě po narození mé druhé dcery,s stala lektorkou znakování a již mám za sebou přibližně 30 kurzů znakování, ze kterých děti i maminky odcházejí nadšené, spokojené a znakující :)

K druhému kurzu, kde se trénuje zejména jemná motorika dětí, jsem se dostala díky mé kolegyni, která se seznámila s metodou montessori v lekcích GoKids English a začla ji používat i u svých dvou dcer.  Prošla jsem několika úžasnými školeními, metodu učení a práce s pomůckami jsem zkoušela s Veronikou ale i se starší Barunkou nejdříve doma a ve chvíli kdy jsem si řekla, že si musím vymyslet kurz s tématikou montessori, naše kolegyně v Brně právě takový kurz vymyslela. Je jím Poznáváme svět pro děti 1-3 roky.

Celý první rok (2014) jsem hodně tvořila a vyráběla pomůcky, vymýšlela a pomalu vplula spolu s Vámi rodiči a Vašimi dětmi do úžasných lekcí plných objevů, pohybu, kreativity a soustředěné práce. Každá lekce je inspirací nejen pro vás, ale i pro mne a to mě velice těší.

Znakování a moje rodina

O znakování pro batolata jsem se jako máma dozvěděla poprvé v šatně na plavání, které jsem navštěvovala s Barunkou. Tenkrát si moje 8-měsíční Barunka moc ráda hrála se svými ručičkami a proto mě jedna maminka oslovila, jestli s ní nechci začít znakovat. Na chvíli jsem se zarazila a přemýšlela, zda Barunka vypadá jako neslyšící dítě, ale paní můj výraz okamžitě poznala a rychle mi vysvětlila, že znaková řeč Baby Signs je právě pro slyšící batolata. Dál už to šlo velice rychle. Našla jsem si a přečetla informace na internetu, přesvědčila manžela, že to není žádný výmysl a určitě nám to všem přinese mnoho radosti a zábavy a opravdu tomu tak bylo.

Zažili jsme společně moc hezké chvíle a překvapili Barunčinou spokojeností široké okolí. S Barunkou jsme tedy začali znakovat v jejích 8 měsících, v 10. měsíci nám ukázala první znak (ještě) a učila se rychle další a další znaky (mlíčko, svělto, kačena, ptáček, mám tě ráda, spinkat, bolí....), přičemž v roce používala aktivně okolo 20 znaků a jejich počet narůstal. Znakovou řeč používala a postupně opouštěla s tím, jak se učila mluvit, přibližně do dvou let věku. Její jazykové schopnosti a možnosti vyjádření jsou nyní dle mého názoru širší než u dětí, které neznakují, tedy komunikují méně.

Barunka si na kurzech BabySigns velice oblíbila medvíka BeeBo a každý týden se na něj moc těšila, ještě ve třech letech neřekla medvědovi jinak než „BeeBo“ :)

S Verunkou byl průběh trošku jiný a tím spíš krásnější, když jsme na ni mohli (uměli) znakovat dříve než na Barunku. Od půl roku jsme ji nejčastěji ukazovali znak „HOTOVO“ , který byl zejména spojen s nepříjemným odsáváním nosu. Jakmile pochopila jeho význam, už neplakala a nevztekala se jako dříve ikdyž odsávání již dávno skončilo. Brzy nám ho ukazovala sama. Aktivně znakovat začala o něco déle než Barunka, v 11. měsíci. Její znakovací „Boom“ nastal v 15-ti měsících, kdy nám dělala všem opravdu velkou radost. Barunka byla šťastná, že i s tak malou sestřičkou se domluví aniž by uměla používat slova a zaneprázdněný tatínek byl také potěšen například společným čtením knížek, kdy ho vždy každý večer překvapuje novým znakem, či již vyřčeným slovem.

Těším se na Vás a Vaše děti na mých seminářích a kurzech.

 

 

 

© 2016 - 2018 Kurzy Pavlína